Yol Akademi

LIFE COACHING / YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKA PROGRAMI

businessman, kaufmann, arrows

Programın Amacı: Bireylerin yaşamları ile ilgili tüm süreçlerinde kendi cevaplarına, kaynaklarına ulaşmalarını sağlayacak, onları cesaretlendirerek aksiyonlarını kendi karar verdikleri ve uygun gördükleri şekilde alacakları süreçler yaratacak ve deneyimden gelen motivasyon ile birlikte değişim yaşamalarını sağlayan -Yaşam Koçları- yetiştirmektir. Programın İçeriği ve Kapsamı: Yaşam Koçluğu, yaşamın her alanına koçluk etmek isteyen bireylerin, koçluk sürecini yaşama dair en üst düzeyde nasıl uygulayabileceklerini ve diğerlerinin yaşamlarına bu gelişim sürecini nasıl aktarabileceklerini deneyimleterek öğreten SERTİFİKA PROGRAMI’dır.

Sertifika Yetkinlikleri:

-Bireylerin yaşamlarına koçluk edebilirler.
– Profesyonellerin yaşamlarına koçluk edebilirler.
– Kurum içi ve kurum dışı hizmet verebilirler.

businesswoman, business, puzzle

Programdan Seçmeler

İnsanoğlu olarak gelişebilmemizin anahtarı
keşfetmek ve edilmektir. Koçluk ta müşteriyi gelişme yolunda destekleyebilmek için önce keşfetmemiz gerekir. Bu keşfediş inanılmaz bir
rahatlama ve ilerleme için kapıları açar.

Koçluk sürecinde müşteriye ihtiyaç
duyduğu kaynakları bulabilmesi için
öncülük ve liderlik etmeniz önemlidir..

Yaşamı yaşanabilir ve tutkulu kılan dengedir. Ve yaşamdaki gelişim dengenin kurulması ve bütüne doğru ilerlemelerle olur. Müşterinin dengeye gelebilmesi için yaşamında bir takım şeylere EVET derken diğerlerine HAYIR demeye cesareti ve isteği olmalıdır. Bunu da sağlayacak olan “Usta Yaşam” koçudur.

Yaşam Koçluğu sürecinin tamamında, usta koç iletişimini en üst düzeyde kullanmak durumundadır. Koçluk dışarıdan yüzeysel bakanlara kolay bir iş olarak gelir ancak odaklanılması ve tüm becerilerinizi en üst düzeyde o koçluk anına adamanız gerekmektedir. İletişim bunlardan en önemlisidir. Usta bir koç olarak iletişiminizin dilini müşterinizin sürecine göre ayarlayıp bir de anlık koçluk dinamikleri ile harmanlayabildiğinizde mükemmel sonuçlar
almanız içten bile değildir.

Koçluk sürecinde müşterinin eyleme geçmesi
yapılan çalışmanın sonucunu ve gelişimini göstermektedir. Bu anlamda eyleme geçebilmesi için cesarete ihtiyaç duyabilir o cesareti verebilecek koçluk süreci alınacak eylemlerin kalitesini arttırmaktadır.

İlerleme süreci koçluğun vazgeçilmez
dinamiğidir. Koçluğu yüzeysel sohbetlerden
ayıran en önemli şey her fırsatta biraz daha
derine ve ileri doğru inilmesidir. Bu süreç güçlü gözlemlerin güçlü sorularla desteklenmesi ve ardından gelen güçlü ricalarla mümkün olmaktadır.

Koçluk şimdi ve gelecekle ilgilidir. Diğer
terapi ve danışmanlık akımlarından en
büyük farkı bu olsa gerektir. Koçluk bugün ile gelecek hedefler arasındaki boşluğun kapanması ile ilgilenir.

Usta bir yaşam koçu müşterisine vereceği desteği karşılık beklemeden yapar ve müşterinin alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemeye devam eder.

Müşteri isteğine ulaştığını doyum
yaşayarak anlayacak ve her doyumun
getirdiği haz ile bir sonraki gelişimin
filizleri kendiliğinden atılmış olacak ve
bu filizlerin gelişerek büyümesini de
usta koçluk sürecinin keşfetmeden
başlayan ve doyuma kadar yargısız,
destekleyici, meydan okuyucu, ileri ve
derine iten doğası gerçekleşecektir.

Scroll to Top